PROGRAM 19 august 2019 -25 august 2019

Ora luni 19 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:55* Serial TV

* Pistruiatul

Episodul 9+10/10

* In distributie: Costel Baloiu, Sergiu Nicolaescu, Reka Nagy, Zephi Alsec, Aurel Giurumia, Ion Dichiseanu, Vistrtian Roman, Margareta Pogonat, Constantin Codrescu, Gyorgy Kovacs, Florin Tanase, Viorel Comanici, Peter Paulhoffer, Goe, Haralambie Boros.

Imaginea si camera Vasile Oglinda. Decorurile-Nicolae Dragan

Costume-Tomina. Muzica-Horia Moculescu

Scenariul si regia Francisc Munteanu

Redactor George Mladen

11:05 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 (Redifuzare)*Prima parte

“Magazin al.. faptelor bune!”

El va aduna laolaltă “Români de 10”, care s-au remarcat prin performanţe notabile şi gesturi emoţionante, mulţi dintre ei nefiind persoane publice. Într-un show spumos, în care vor fi promovaţi cei mai valoroşi cetăţeni ai României, poveştile emoţionante, exemplele de urmat şi divertismentul de calitate se vor întâlni, la TVR.

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
12:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 (Redifuzare)* Partea a II-a

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 17/19

Producator: Mihai Razus

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

Prezintă Dorina Florea/ Mihai Constantin

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar Geo 360

* Episodul 46/55

GEORGIA-TELEFERICELE CARE SFIDEAZĂ MOARTEA (Géorgie, des téléphériques qui défient la mort, Franţa-Germania, 2016)

Realizator: Manuel Fenn

La Chiatura, oraş minier aflat în centrul Munţilor Caucaz, o reţea învechită de teleferice ce datează din epoca sovietică este în continuare funcţională. Îţi trebuie nervi de oţel ca să urci cu ele.

Construită în anii 1950, această reţea de "şosele aeriene", vitală pentru extracţia manganului, nu a fost niciodată modernizată. O dată pe săptămână, mecanicul Amiran Bareladze, în vârstă de 57 de ani, se caţără pe acoperişul telefericelor, supranumite cu afecţiune "coşciuge metalice" de cei care le folosesc, şi unge cu vaselină rolele în mers, planând deasupra oraşului la o înălţime ameţitoare.

Redactor: Delia Clonaru

16:00 Regiunea în obiectiv

* Studioul teritorial Cluj

* O emisiune magazin cu informaţii, ştiri, evenimente din Transilvania !

Moderator Ovidiu Damian

Producători Adriana Vitan, Nicoleta Moldovan

17:00 Discover Romania

* Ion Marinescu

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * Cei ce au lucrat la edificiul Unirii(Redifuzare)

Onisifor Ghibu” -Episodul 26

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

Transmisiune directă

20:30* Pulsul zilei

* Ediţie specială * Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producător Loredana Negrilă

Transmisiune direct

20:52 Agenda Cerbului de Aur

Redactor Dana Rusu

Realizator Mihai Razus

21:00* Câştigă România!

(Redifuzare)

*Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

21:50 Discover Romania

* Ion Marinescu

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Romania 9

*Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

22:50 Discover Romania

* Ion Marinescu

Producator Cecilia Melinescu

23:00 Avocatul dvs

(Redifuzare)

Moderator Angela Avram

Jurnalist Aura Iosif

Producător Angela Avram

00:30* Documentar * Documentar URTI

* CRONICI MEDITERANEENE (Chroniques mediterranéennes-Franţa, 2015), seria a III-a,16 episoade

Seria prezintă patrimoniul unic al zonei arcului mediteranean (Provenţa-Alpi-Coasta de Azur): situri excepţionale, localităţi, oameni deosebiţi. Ghid ne este Carine Aigon.

Ep. 8: Serre Poncon

Realizator: David Bouttin

Carine Aigon ne dezvăluie toate secretele frumosului oraş Uzes din departamentul Gard, un oraş al artelor şi al istoriei, cu mii de culori şi savori.

Redactor: Delia Clonaru

01:00 Cantec si poveste

(Redifuzare)* Studioul teritorial Cluj

Producator Radu Anghel

01:55 Diaspo radar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 *(Prima parte )

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 * Partea a II-a

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:00* Vara amintirilor

04:50 Discover Romania

* Ion Marinescu

Producator Cecilia Melinescu

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* O generaţie care ne-a dat o ţară

Onisifor Ghibu Episodul 26.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

05:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Ora marţi 20 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

10:00* Serial Istoric

* Razboiul Indepedentei

Episodul 1/7

11:00 Sah mat

Editia 25/36

Cei mai buni şahişti din România îşi dezvăluie strategiile în jocuri-şcoală, disputate chiar în studioul emisiunii, în compania telespectatorilor TVR.

Producător Valentina Stelescu.

Realizator Ciprian Creţescu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

(Redifuzare)

Moderator Măriuca Mihăilescu

Jurnalisti tv: Delia Logofătu, Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 18/19

Producator: Mihai Razus

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) * Sport(inregistrat)

Preezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

O campanie pentru o limbă corectă şi în muzica românească.

Invitat permanent Liana Stanciu

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar, NORVEGIA-FEMEILE PĂDURAR
Episodul 47/55

(Norvege-le bois, une affaire de femmes, Franţa-Germania,2016). Episodul 47/55

Realizator: Friederike Schlumbom

În Norvegia, lemnul constituie o resursă naturală vitală a cărei exploatare ţine de tradiţie. Pentru a proteja mediul, dar şi pentru o dezvoltare durabilă, o echipă de femei-pădurar s-a angajat să facă o exploatare cu justă măsură a pădurilor.

Redactor: Gabriela Onea

16:00 Regiunea în obiectiv

*Studioul teritorial Craiova

* In fiecare zi de marţi, echipa de la TVR Craiova vă invită la o ediţie plină de informaţii utile, muzica live alături de trupe, tarafuri din Oltenia, multe premii şi surprize pentru telespectatorii din întreaga ţară. Nu rataţi, aşadar, 60 de minute de bună dispoziţie alături de Roxana şi Doru!

Moderatori Simona Muşuroi şi Doru Ciolacu

Producător Simona Muşuroi

Transmisiune directă

17:00 Discover Romania

*Emil Botta

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * Cei care au lucrat la edificiul Unirii (Redifuzare)

Regina Maria. Episodul 27

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

Transmisiune directă

20:30* Pulsul zilei

* Ediţie specială * Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producător Loredana Negrilă

Transmisiune directă

20:52 Agenda Cerbului de Aur

Redactor Dana Rusu

Realizator Mihai Razus

21:00* Câştigă România!

(Redifuzare)

*Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

21:50 Discover Romania

*Emil Botta

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Romania 9

*Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

22:50 Discover Romania

*Emil Bota

Producator Cecilia Melinescu

23:00 Investiţi în România!

(Redifuzare)

Jurnalişti tv: Raluca Amzăr, Ana Maria Ghiur, Roxana Segneanu, Răzvan Onesa

Moderator şi producător tv Sorin Burtea

Editor Coordonator Cristina Leorenţ

00:30* Documentar CRONICI MEDITERANEENE

(Chroniques mediterranéennes-Franţa, 2015), seria a III-a,16 episoade

Episodul 9-Taillat si Camarat

Realizator: Christel Chabert

O comună inedită, cu capul în nori-datorită castelului căţărat pe o culme-şi cu picioarele-n apă-datorită Portului Grimaud. Între cele două se află câţiva kilometri şi zece secole de istorie. Oamenii locului s-au luptat dintotdeauna să îmblânzească apa şi zona să devină mai primitoare.

Redactor: Adriana Vulpe

01:00 Cantec si poveste

(Redifuzare)* Studioul teritorial Tg. Mures

Producator Vasile Braic

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00* Povestea Cerbului de Aur

Episodul 18/19

Producator: Mihai Razus

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00* Vara aminirilor

04:50 Discover Romania

*Emil Botta

Producator Cecilia Melinescu

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală (R)

* O generaţie care ne-a dat o ţară

„Regina Maria” Episodul 27.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

05:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Ora miercuri 21 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

10:00* Serial Istoric.-Razboiul Indepedentei

Episodul 2/7

*

11:00* Sah mat

Editia 26/36

Cei mai buni şahişti din România îşi dezvăluie strategiile în jocuri-şcoală, disputate chiar în studioul emisiunii, în compania telespectatorilor TVR.

Producător Valentina Stelescu.

Realizator Ciprian Creţescu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

(Redifuzare)

Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 19/19

Producator: Mihai Razus

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Cum este limba română vorbită în spaţiul public? Vom dezbate această temă împreună cu invitaţii noştri, vloggeri din diverse domenii, comedianţi şi prezentatori de televiziune. Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar Geo 360

* CHINA-STUPII MAESTRULUI XING (Chine, les ruches de maitre Xing, Franţa-Germania, 2016) Episodul 48/55

Realizator: J. Michael Schumacher

De milenii, China este brăzdată de apicultori itineranţi, în special regiunea Yunnan, din sud-vestul ţării. Printre ei se află şi Xing Bangwang care, la sfârşitul verii, se instalează împreună cu familia pe „pământurile roşii” din Dongchuan, fiindcă aici înfloreşte rapiţa albă. Din nectarul său bogat în zahăr, se face o miere renumită. Din păcate, de câţiva ani, recolta e compromisă din cauza ploilor necontenite.

Redactor: Gabriela Onea

16:00 Regiunea în obiectiv

*Studioul teritorial Iaşi

* Moderator Anca Medeleanu

Realizator Sergiu Ciocoiu

Transmisiune directă

17:00 Discover Romania

*Amza Pellea

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * Cei care au lucrat la edificiul Unirii (Redifuzare)

„Ion Pelivan „ Episodul 28

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

Transmisiune directă

20:30* Pulsul zilei

* Ediţie specială * Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producător Loredana Negrilă

Transmisiune directă

20:52 Agenda Cerbului de Aur

Redactor Dana Rusu

Realizator Mihai Razus

21:00* Câştigă România!

*(Redifuzare)

Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România. Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

21:50 Discover Romania

*Amza Pellea

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Romania 9

*Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

22:50 Discover Romania

*Amza Pellea

Producator Cecilia Melinescu

23:00 Daruieste Romanie! (R)

00:30* Documentar CRONICI MEDITERANEENE

(Chroniques mediterranéennes-Franţa, 2015), seria a III-a,16 episoade

Episodul. 10: Camarque-Delta Ronului

Realizator: Eric Eratostene

Căţărată pe malul stâng al râului Vesubie, Belvedere este poarta de intrare în valea cea mai sălbatică a Alpilor de Sud-Gordolasque.
Locuitorii acestui sat de la capătul lumii ne primesc cu braţele deschise pentru a ne dezvălui secretele lor.

Redactor: Adriana Vulpe

01:00 Cantec şi poveste

(Redifuzare) *Studioul teritorial Iaşi

Producator Carmen Olaru

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00* Povestea Cerbului de Aur

Episodul 19/19

Producator: Mihai Razus

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00* Vara amintirilor

04:50 Discover Romania

*Amza Pellea

Producator Cecilia Melinescu

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* O generaţie care ne-a dat o ţară

Dr. Aurel Vlad” Episodul 23.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

05:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Ora joi 22 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

10:00* Serial Istoric.-Razboiul Indepedentei

Episodul 3/7

*

11:00* Sah mat

Editia 27/36

Cei mai buni şahişti din România îşi dezvăluie strategiile în jocuri-şcoală, disputate chiar în studioul emisiunii, în compania telespectatorilor TVR.

Producător Valentina Stelescu.

Realizator Ciprian Creţescu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

(Redifuzare)

Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Sah mat

Editia 29/36

Cei mai buni şahişti din România îşi dezvăluie strategiile în jocuri-şcoală, disputate chiar în studioul emisiunii, în compania telespectatorilor TVR.

Producător Valentina Stelescu.

Realizator Ciprian Creţescu

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Producatori Violeta Iorgulescu,Anamaria Panait

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

*Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Şi să vorbim cu umor despre limba română! Chestionare amuzante (şi nu numai!), cu participarea grupului 3Chestii.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar Geo 360. VIETNAM-LUPTA PENTRU SALVAREA URŞILOR NEGRI

Documentar Geo 360. VIETNAM-LUPTA PENTRU SALVAREA URŞILOR NEGRI (Vietnam, au secours des ours noirs d’Asie, Franţa-Germania,2016)

Realizator: Therese Engels

În Vietnam, ursul negru asiatic este torturat pentru a i se extrage bila, foarte căutată în medicina tradiţională-pentru aşa-zisele sale proprietăţi afrodisiace şi pentru tratamente în diverse situaţii, de la contuzii până la cancer hepatic.

În ultima vreme, autorităţile vietnameze au început să susţină organizaţia non-guvernamentală ANIMALS ASIA NGO, care solicită de ani de zile închiderea fermelor pentru extragerea bilei.

Redactor: Delia Clonaru


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
16:00 Regiunea în obiectiv

* Studioul teritorial Timişoara

* Editie speciala

Invitati Gabriel Liiceanu si Mircea Cartarescu

Producător Tania Ţunaş

Emisiune transmisa in regim de direct

17:00 Discover Romania

*EMANOIL PETRUT

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * Cei care au lucrat la edificiul Unirii (Redifuzare)

„Iosif Jumanca” Episodul 29.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

Transmisiune directă

20:30* Pulsul zilei

* Ediţie specială * Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producător Loredana Negrilă

Transmisiune directă

20:52 Agenda Cerbului de Aur

Redactor Dana Rusu

Realizator Mihai Razus

21:00* Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

* Concurs

* Recitaluri

Transmisiune directă din Piaţa Sfatului, Braşov

00:00 Exclusiv în România

Redifuzare

“Exclusiv în România “este o emisiune de turism de gen “travel and discover” în care Cristi Tabără călătoreşte, descoperă şi prezintă România pe mai multe coordonate: obiective turistice, istorie, cultură, credinţă, tradiţii gastronomice dar mai ales unicate europene şi mondiale care sunt sau care pot deveni destinaţii turistice.

“Exclusiv în România” prezintă o Românie pozitivă şi competitivă, cu unicate mondiale, europene şi regionale, o Românie multiculturală şi multietnică, de care românii să fie mândri şi pe care străinii să nu o mai judece prin prisma unor sabloane învechite.

Prezintă Cristian Tabără

Producători: Cristina Madgearu, Marin Găbudean

00:45 Discover Romania

*EMANOIL PETRUT

Producator Cecilia Melinescu

01:00 Cantec si poveste

Cantec si poveste (Redifuzare )*Studioul teritorial Craiova

Producator Laura Dinca

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00* Cerbului de Aur

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* O generaţie care ne-a dat o ţară

Iosif Jumanca” Episodul 29.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

05:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Ora vineri 23 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

10:00* Serial Istoric

* Razboiul Independentei

Episodul 4/7

11:30 Sah mat

Editia 29/36

Cei mai buni şahişti din România îşi dezvăluie strategiile în jocuri-şcoală, disputate chiar în studioul emisiunii, în compania telespectatorilor TVR.

Producător Valentina Stelescu.

Realizator Ciprian Creţescu

11:30* Un doctor pentru dumneavoastră

(Redifuzare)

Moderator Măriuca Mihăilescu

Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Sah mat

Editia 30/36

Cei mai buni şahişti din România îşi dezvăluie strategiile în jocuri-şcoală, disputate chiar în studioul emisiunii, în compania telespectatorilor TVR.

Producător Valentina Stelescu.

Realizator Ciprian Creţescu

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

*Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Şi să vorbim cu umor despre limba română! Chestionare amuzante (şi nu numai!), cu participarea grupului 3Chestii.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar Geo 360 VENEZUELA-FERMA DE CROCODILI

(Venezuela: la ferme aux crocodiles, Franţa-Germania, 2016)

Realizator: Julien Hamelin

Mare prădător din America de Sud, crocodilul de Orinoco este pe cale de dispariţie. În Venezuela, la o fermă, sunt crescuţi pui şi apoi, eliberaţi în sălbăticie.

Puţin studiat, crocodilul de Orinoco, care trăieşte doar în apele fluviului omonim, este unul dintre cele mai mari animale din America de Sud: poate atinge o lungime de 6 metri. Deşi protejată, această specie este vânată pentru piele, şi numărul membrilor ei scade constant. Se pare că au mai rămas circa 1.500 de exemplare în sălbăticie.

Redactor: Mirela Străinu

16:00 Regiunea în obiectiv

(Redifuzare)*Studioul teritorial Tg.Mureş

* Producător Claudia Zatreanu

17:00 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * Cei care au lucrat la edificiul Unirii (Redifduzare)

Conferinta de pace de la Paris” Episodul 25.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

Transmisiune directă

20:30* Pulsul zilei

* Ediţie specială * Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producător Loredana Negrilă

Transmisiune directă

20:52 Agenda Cerbului de Aur

Redactor Dana Rusu

Realizator Mihai Razus

21:00* Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

* Concurs

* Recitaluri

Transmisiune directă din Piaţa Sfatului, Braşov

00:00 Exclusiv în România

Redifuzare

“Exclusiv în România “este o emisiune de turism de gen “travel and discover” în care Cristi Tabără călătoreşte, descoperă şi prezintă România pe mai multe coordonate: obiective turistice, istorie, cultură, credinţă, tradiţii gastronomice dar mai ales unicate europene şi mondiale care sunt sau care pot deveni destinaţii turistice.

“Exclusiv în România” prezintă o Românie pozitivă şi competitivă, cu unicate mondiale, europene şi regionale, o Românie multiculturală şi multietnică, de care românii să fie mândri şi pe care străinii să nu o mai judece prin prisma unor sabloane învechite.

Prezintă Cristian Tabără

Producători: Cristina Madgearu, Marin Găbudean

00:45 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

01:00 Cantec si poveste

Cantec si poveste (Redifuzare )*Studioul teritorial Timisoara

Producator Felicia Stoian

01:55 Diasporadar

02:00* Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

* Concurs

* Recitaluri

Transmisiune directă din Piaţa Sfatului, Braşov

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

Unionistii Basarabiei” Episodul 25

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

Ora sâmbătă 24 august 2019
06:55 Imnul României

07:00 Drumul lui Leşe

(Redifuzare)

*Drumul lui Leşe este un program în care se îmbină armonios dezbaterea, monologul şi actul artistic ancorat în realitatea autohtonă şi universală. Este o emisiune croită în jurul unui personaj carismatic, care debordează de vitalitate şi care reuşeşte să transmită publicului mesaje clare, făcându-l, în acelaşi timp, cu umorul specific, să gândească şi să se redescopere.

Moderator Grigore Leşe

Redactori Sorina Soare, Sandrino Gavriloaia

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

07:50 Discover Romania

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

08:00 Ferma

(Redifuzare)

* Nu mai aveti loc la oraş? Încercaţi la ţară!

Emisiune pentru actuali şi viitori tineri fermieri

Undeva în România

Redactor Sergiu Marinescu

Emisiune de Eugen Daniel Iancu si Viorel Popescu

08:50 Discover Romania

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

09:00 Vizită de lucru

(Redifuzare)

Prezintă Gianina Corondan

Producător Cristina Danila

Editia 6/12

09:30 M.A.I aproape de tine

Jurnalist Bogdan Serban Iancu

10:00 Mic dejun cu un campion

(Redifuzare)

Amfitrion Daniela Zeca Buzura

Producător Ileana Ploscaru Panait

10:50 Discover Romania

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

11:00* Teatru National de televiziune

*Pescăruşul

Redactor George Mladen

Teatrul Național de Televiziune este un proiect Casa de Producție TVR, difuzat pe canalele TVR

Producător coordonator Demeter András István


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
13:30* Sah mat

Editia 31/36

Cei mai buni şahişti din România îşi dezvăluie strategiile în jocuri-şcoală, disputate chiar în studioul emisiunii, în compania telespectatorilor TVR.

Producător Valentina Stelescu.

Realizator Ciprian Creţescu

14:00* Telejurnal

*Sport (montaj)* Meteo(montaj)

Prezintă Dorina Florea/ Mihai Constantin

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

14:30 Drumul succesului

.(Redifuzare)

Producator tv Maria Cristina Tilică

15:00 Ora regelui

.(Redifuzare)

Realizator Bogdan Șerban-Iancu

Producător Lidia Voicu

15:50 Discover Romania

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

16:00 Drag de România mea

(Redifuzare)

*Prima parte

Prezintă Paul Surugiu-Fuego

Emisiunea este o gală de divertisment a valorilor românești, o trecere frumoasă și firească printre eroii României noastre, printre modele și exemple de personalități care au definit succesul și au făcut ca numele lor să strălucească. Dinamice, pline de surprize, emoții și momente unice, galele “DRAG DE ROMÂNIA MEA!” sunt o reverență făcută în fața valorilor autohtone, un motiv în plus pentru a ne mândri și pentru a vedea că avem artiști, actori, scriitori, sportivi ce merită arătați și aplaudați.

Varietatea va fi elementul cheie și trecerea rapidă prin toate aceste momente, alternate, cu ritm, muzică bună, dans și multă emoție. Veți avea parte în fiecare duminică de 100 de minute din România frumoasă, plină de o mulțime de exemple demne de urmat, de istorie, tradiție, noutate, energie, precum și de eterne reverențe aduse trecutului dar și viitorului ce se arată a fi măreț. Galele prezentate de Paul Surugiu-Fuego sunt adevărate spectacole ale calității. Într-un decor somptuos, ele vor aduce în casele românilor nostalgii, fericiri și multă voie bună.

Producător Codruţa Prunariu

17:00 Drag de România mea

(Redifuzare)

*Partea a II-a

Prezintă Paul Surugiu-Fuego

Producător Codruţa Prunariu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 Daruieste Romanie!

(Redifuzare)

Moderator Carmen Târnoveanu

Producători Carmen Târnoveanu şi Dan Paul Ionescu

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

Transmisiune directă

20:30* Pulsul zilei

* Ediţie specială * Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producător Loredana Negrilă

Transmisiune directă

20:52 Agenda Cerbului de Aur

Redactor Dana Rusu

Realizator Mihai Razus

21:00* Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

* Concurs

* Recitaluri

Transmisiune directă din Piaţa Sfatului, Braşov

00:00 Exclusiv în România

Redifuzare

“Exclusiv în România “este o emisiune de turism de gen “travel and discover” în care Cristi Tabără călătoreşte, descoperă şi prezintă România pe mai multe coordonate: obiective turistice, istorie, cultură, credinţă, tradiţii gastronomice dar mai ales unicate europene şi mondiale care sunt sau care pot deveni destinaţii turistice.

“Exclusiv în România” prezintă o Românie pozitivă şi competitivă, cu unicate mondiale, europene şi regionale, o Românie multiculturală şi multietnică, de care românii să fie mândri şi pe care străinii să nu o mai judece prin prisma unor sabloane învechite.

Prezintă Cristian Tabără

Producători: Cristina Madgearu, Marin Găbudean

00:45 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

01:00 Ora regelui

Realizator Bogdan Șerban-Iancu

Producător Lidia Voicu

01:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

02:00* Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

* Concurs

* Recitaluri

Transmisiune directă din Piaţa Sfatului, Braşov

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:30 Daruieste Romanie! (R)

Ora duminică 25 august 2019
06:00 Gala umorului

06:55 Imnul României

07:00 Pescar hoinar

(Redifuzare)

Prezintă Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător Ligia Baboş

07:30 Universul credinţei

Universul credinţei (I) (Redifuzare)

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, Cristina Andrei, Rafael Udriște,

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Andrei-Victor Dochia

08:30 Universul credinţei

Universul credinţei (II) (Redifuzare)

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, , Rafael Udriște, Cristina Andrei

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Andrei-Victor Dochia

Transmisiune directa

09:30 Pro patria

10:00 În grădina Danei

Jurnalist Magda Olteanu

Producător tv. Dana Constantinescu

10:35 Viaţa satului

Viaţa satului (I)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

11:50 Minutul de agricultura

12:00 Viaţa satului

Viaţa satului (II)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

13:00* Tezaur folcloric

Jurnalişti tv: Roxana Pletea Popuşoi, Carmen Vrabete

Producător Gheorghiţa Nicolae

13:50 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

14:00* Telejurnal

* Meteo(montaj) *Sport (montaj)

Transmisiune directă

14:25 Reteaua de idoli

Editia 8/8

Redactor Mariana Cernaianu

Producator Irina Pacuraru

15:10 Drag de Marea mea!

Editia 4/5

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Paul Surugiu-Fuego vine cu o super premieră la TVR 2!

Artistul își face bagajul și se mută pentru o lună la...... mal de mare!

Astfel, în fiecare vineri, de la ora 18.00, începând cu 2 august, Fuego ne va spune că îi este “DRAG DE MAREA MEA!”, în cea mai nouă și fresh ediție de vară.

Va fi un show dinamic, o oră de bună dispoziție, cu momente inedite și super premiere direct de pe plajă.

Paul Surugiu-Fuego va aduce vara și marea în casele voastre, într-un spectacol estival în stilul său caracteristic, cu muzică de calitate, antren și voie bună, dar și cu invitați unul și unul, prieteni dragi, care-l vor supune la provocări inedite și care vor transforma vara aceasta într-una a distracției garantate.

Invitaţi:

Ovidiu Komornyik

Simona Florescu

Mirela Pană

Producător: Codruţa Prunariu

16:00 In memoriam Maria Butaciu

Prezentator si producător Iuliana Tudor

17:45 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 Interviurile Telejurnalului Moldova

*August “89-30 de ani

19:00 Intalnirile TVR Moldova

(Redifuzare)

(Paula Seling)

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

Transmisiune directă

20:30* Pulsul zilei

* Ediţie specială * Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producător Loredana Negrilă

Transmisiune directă

20:52 Agenda Cerbului de Aur

Redactor Dana Rusu

Realizator Mihai Razus

21:00* Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

* Folclor

* Recitaluri

Transmisiune directă din Piaţa Sfatului, Braşov

00:00 Exclusiv în România

Redifuzare

“Exclusiv în România “este o emisiune de turism de gen “travel and discover” în care Cristi Tabără călătoreşte, descoperă şi prezintă România pe mai multe coordonate: obiective turistice, istorie, cultură, credinţă, tradiţii gastronomice dar mai ales unicate europene şi mondiale care sunt sau care pot deveni destinaţii turistice.

“Exclusiv în România” prezintă o Românie pozitivă şi competitivă, cu unicate mondiale, europene şi regionale, o Românie multiculturală şi multietnică, de care românii să fie mândri şi pe care străinii să nu o mai judece prin prisma unor sabloane învechite.

Prezintă Cristian Tabără

Producători: Cristina Madgearu, Marin Găbudean

00:45 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

01:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu (Redifuzare)

Invitaţi: Cornelia & Lupu Rednic

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

02:00* Festivalul Internaţional Cerbul de Aur, 2019

* Concurs

* Recitaluri

Transmisiune directă din Piaţa Sfatului, Braşov

05:00 Interviurile Telejurnalului Moldova (R)

05:30 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

RECOMANDĂRI